blog


Vysoké záhony

19/4/2015 ~ Ondřej Remeš

Loni jsme na zahradě zakládali první vysoký záhon. Důvod? Zahradu máme plnou slimáků, a zvýšeným záhonem jsme chtěli alespoň částečně oddělit zeleninu od jejich dosahu a umožnit nějaké opatření, jako třeba pohodlnější aplikaci požerových peletek kolem okraje. Dalším důvodem byli rodiče a jejich představa budoucího aktivního důchodu na zahradě. Chtěli jsme jim ušetřit námahu s ohýbáním při pletí a péči o vysázené rostliny, bylo počítáno s výškou kolem 30-40 cm.

První záhon byl takový pilotní projekt. Chtěli jsme záhon, který vydrží dostatečně dlouho, alespoň 10-15 let, bez toho aby se musel opravovat.  Jako materiál jsme zvolili 20 cm tlustou modřínovou kulatinu, v podstatě zbytky z dřevovýroby místní pily. Všechny jsme odkornili a dvakrát natřeli luxolem.

Před realizací samotného záhonu bylo potřeba připravit pláň . Ta se zakládá tak na hloubku jednoho rýče. Dno se urovná a později, až se vyrobí obruba záhonu,  se do něj vrší klestí, organické zbytky, vlastně veškerý komopostovatelný materiál. na tento materiál se uloží nebarvená lepenka a na ni se pak vrší půda podle potřeby míchaná s pískem a rašelinou.

Modřínové kuláče se podle rozměrů, které si zvolíte sami, spojují buď přeplátováním v rozích, nebo pokud záhon nemáte na nějakém pohledově exponovaném místě, nemáte čas si s ním hrát, můžete zvolit jednodušší způsob spojení ocelovými kramlemi, tak jako my. Po dokončení, je potřeba vnitřní prostor záhonu oddělit od dřevěné obruby nopovou fólií, která odizoluje dřevěné prvky od půdy, zajistí provětrávání a delší výdrž dřeva.

No a po naplnění zeminou jsme rovnou vysévali a sázeli. Letos jsme vedle toho původního postavili podobným způsobem druhý a tady jsou jejich fotografie.

 

05JA male16JA male

02JA male

A takto to vypadá v létě. Zelenina na záhonu vypadá, jako z knihy "Den trifidů"

IMG441